Šiva a šaktí podle tantry

23.02.2015

Šiva a Šaktí. Muž a žena, jin a jang, měsíc a slunce, zima a léto, .... Podle tantry je tento mužsko-ženský princip přítomen ve všem, co obsahuje vesmír a nachází se v neustálé rovnováze. Mužská a ženská energie se navzájem přitahují a doplňují a společně vytvářejí život.

Z prvotního celku se proud energie rozdělil na dva póly. Šivu, prvního muže ztělesňujícího mužskou energii a mužský princip a Šaktí, první ženu a nositelku ženské energie.

Šaktí znamená v Sanskrtu sílu. Právě ona stvořila celý viditelný vesmír. Její energie je základní silou přírody, aktivní kosmickou energií, která je zdrojem pohybu v celém vesmíru. V tantrické tradici je žena a její sexualita patřičně uctívána, žena je oceňována jako nositelka lásky, života, plodnosti a tvořivosti. Je onou zářící bohyní, která naplňuje světlem všechno kolem sebe.

Šaktí jakožto původní životní síla je přítomna v každém člověku, ženě i muži, ve formě Kundaliní. Ta je ukryta v oblasti první čakry. Kundaliní, životní energie, bývá také nazývána hadí silou a je zobrazována jako svinutý had odpočívající v pánevním dně. Pomocí různých dýchacích cvičení, milostných poloh a v neposlední řadě i tantrických masáží může být tato síla probuzena, rozvinuta a přinést do života obrovskou energii, pocit svobody, příval radosti a tvořivosti.

Šiva, v Sanskrtu milostivý, je vtělením mužské síly. Představuje čisté, božské vědomí, které sídlí v nejvyšší čakře. Šiva je bytostí schopnou naprostého uklidnění těla i mysli, zosobněním meditace a sebepoznání. Často je zobrazován jako tanečník, který svým divokým tancem vyjadřuje neustálou proměnlivost a rozmanitost světa.

V tantře se pak jedná o sjednocení muže a ženy, mužské a ženské energie a to více v duchovním než biologickém smyslu.

Přeji vám hodně štěstí při objevování bohyně Šaktí a boha Šivy ve vás a při rozvíjení jejich energií.

Najděte si svou bohyni

Bohyně Šaktí na sebe bere různé podoby. Která z nich je vám, ženy, v tomto období vašeho života nejbližší? Poznáváte se? A co vy, muži, kterou z těchto bohyní máte doma?

Kálí - mocná, vášnivá, divoká, nespoutaná. Má velmi erotické tělo a silně z ní vyzařuje sexualita. Je připravena se kdykoliv oddat milostným hrátkám. Dokáže ničit, bez okolků se zbavuje všeho starého, aby uvolnila místo novému. Z měsíčních fází je spojována se zatměním.

Lakšmí - nesmírně krásná, láskyplná, milá žena. Je velmi smyslná. Ztělesňuje čistotu, štědrost a opravdové štěstí. Je symbolem klidu a míru a je spojována s měsícem v úplňku.

Saráswatí - inteligentní, zvídavá, velmi kreativní, nadaná umělkyně. Vládkyně tantrických dovedností. Přirozená milovnice. Na první pohled sympatická, moudrá, v harmonii sama se sebou i svým okolím.